LEKCJA Z BUNDESLIGI

Michał Piros, trener seniorów oraz rocznika 1999 w Klubie Sportowym Łomianki odbył staż zawodowy w Hannover 96, klubie występującym w niemieckiej Bundeslidze. Obecnie zespół ze środkowych Niemiec zajmuje 12 miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej w Niemczech. Największymi sukcesami klubu jest dwukrotne mistrzostwo Niemiec oraz Puchar Niemiec. Ciekawostką jest, że w historii H96 jest wiele polskich akcentów. Grali tu m.in. Roman Wójcicki (1989-1993), Dariusz Żuraw (2001-2008), Jacek Krzynówek (2009-2010), a obecnie w kadrze zespołu jest reprezentant Polski Artur Sobiech. Innym polskim akcentem jest osoba Edwarda Kowalczuka, jednego z lepszych specjalistów w Bundeslidze od przygotowania fizycznego. Urodzony w Szczecinie trener w klubie z Hannoveru pracuje od 26 lat. Trener Kowalczuk był opiekunem naszego trenera Michała Pirosa podczas pobytu w Niemczech.W trakcie stażu trener Michał Piros miał możliwość obserwacji zajęć treningowych pierwszego zespołu prowadzonego przez tureckiego trenera Tayfuna Korkuta, a także zajęć zespołów młodzieżowych w akademii H96. W zespole występującym w Bundeslidze jest wielu reprezentantów swoich krajów, a część z nich ma duże szanse na występ w najbliższych Mistrzostwach Świata w Brazylii. Najbardziej znani zawodnicy to Japończyk Hiroki Sakai, Brazylijczyk Felipe, Senegalczyk Meme Biram Diouf, Iworyjczyk Didier Ya Konan, Niemiec Christian Schultz czy reprezentant Węgier Szabolcs Huszti. W kadrze zespołu są także dobrze znani polskim kibicom z boisk Ekstraklasy Artjom Rundnevs oraz Marcelo.Podczas kilkudniowego pobytu trener KS Łomianki miał możliwość bezpośredniej rozmowy z nie tylko z trenerem pierwszego zespołu Tayfunem Korkutem, czy Edwardem Kowalczukiem. Spotkał się również z dyrektorem sportowym Akademii H96 dr Jensem Rehagelem, synem słynnego niemieckiego trenera, który w roku 2004 zdobył z reprezentacją Grecji Mistrzostwo Europy, a także Dominikiem Suslikiem odpowiedzialnym za przygotowanie motoryczne zespołów U-23 i U-19. Wymiana poglądów, obserwacja i hospitacja zajęć treningowych od pierwszego zespołu po najmłodsze drużyny z Akademii H96 m.in. U-17, w której jest 5 reprezentantów Niemiec, a także możliwość obserwacji spotkania Bundesligi pomiędzy Hannover96 i Werderem Brema to z pewnością duży bagaż doświadczeń i wiedzy. Liczymy na wykorzystanie tego wszystkiego w pracy w Klubie Sportowym Łomianki.